Lono, o naturálnom prístupe k naším deťom

 • O nás
 • Aktuality
 • Eko škôlka Lieska
 • Články
 • Galéria
 • Kontakt
 • Podpora

 • Prízraky pod posteľou

  PRÍBEH EVOLUČNÉHO NESÚLADU: PREČO DETI NECHCÚ ÍSŤ SPAŤ?

  Prečo tomu tak je? Pred mnohými rokmi slávny psychológ John B. Watson v zásade tvrdil, že toto správanie je patologické a že vychádza z nadmernej zhovievavosti rodičov až ich rozmaznávania. Pozostatky tohto pohľadu stále pretrvávajú v knihách o starostlivosti o nemluvňatá, kde typická rada znie: rodičia musia byť ohľadom večierky neústupní a nesmú to vzdať. Podľa expertov sa jedná o súboj s vôľou a vy ako rodič musíte vyhrať, aby ste vaše dieťa nerozmaznávali.

  V tomto vysvetlení expertov ale očividne niečo chýba. Prečo sa batoľatá a malé deti nechcú podvoliť vôli rodičov práve v tejto oblasti? Nemajú nič voči hračkám, slnečnému svitu alebo objímaniu (no, väčšinou nie). Prečo nechcú ísť spať, keď spánok je pre nich určite prospešný a potrebujú ho?

  Odpoveď sa začne objavovať, ako náhle opustíme západný svet a pozrieme sa na deti v iných častiach sveta, pretože toto správanie sa vyskytuje len v západných a západom ovplyvnených kultúrach. Vo všetkých ostatných kultúrach spia batoľatá a malé deti v rovnakej izbe a väčšinou v rovnakej posteli s jedným alebo viacerými dospelými a žiadny problém tu nie je. Nemluvňa a malé deti tak podľa všetkého nechcú ísť spať nie preto, že nechcú ísť spať, ale preto, že nechcú ísť spať sami, v tme, v noci. Keď ľudia v nezapadných kultúrach počujú o tom, že dávame malé deti do postele v oddelenej izbe, väčšinou aj bez staršieho súrodenca, sú šokovaní. „Tie úbohé deti!“, Hovoria. „Ako môžu byť rodičia tak krutí?“ Tí, ktorí sú šokovaní najviac, sú ľudia zo spoločností lovcov a zberačov, pretože veľmi dobre vedia, prečo deti nechcú ísť spať samy v tme. 

  Ešte pred 10 000 rokmi sme všetci boli lovci a zberači. Všetci sme žili vo svete, kde boli osamotené malé deti v tme chutnou desiatou nočných dravcov. Príšery pod posteľou alebo v skrini boli skutočné, plazili sa v džungli alebo po savane, sliedili neďaleko osady. Slamené chyže neboli ochranou, tým bola blízkosť k dospelému, najlepšie k mnohým dospelým. V histórii nášho druhu prežívali skôr deti, ktoré kričali, keď boli ponechané osamote, aby vyvolali pozornosť dospelých, vďaka čomu potom odovzdali svoje gény budúcim generáciám, ako deti, ktoré ticho prijali svoj osud. V kultúrach lovcov a zberačov by len blázon alebo extrémne nedbalý človek ponechal malé dieťa v noci o samote, a pri najmenšom kriku dieťaťa niektorý z dospelých pribehol na pomoc.

  Ak vaše dieťa kričí, keď ho v noci ukladáte do samostatnej izby, nesnaží sa testovať vašu vôľu! Vaše dieťa kričí naozaj o holý život. Vaše dieťa kričí, pretože všetci sme geneticky lovci a zberači, a gény vášho dieťaťa obsahujú informáciu o tom, že byť v noci sám je samovražda.

  Toto je príklad konceptu evolučného nesúladu. Máme tu nesúlad medzi prostredím našich evolučných predkov, v ktorom boli naše gény formované, a prostredím, v ktorom žijeme dnes. V prostredí našich evolučných predkov bolo dieťa ponechané v noci o samote vo vážnom nebezpečenstve. Dnes toto nebezpečenstvo už neexistuje. V prostredí našich evolučných predkov by žiadny rozumný rodič – alebo starý rodič, strýko, teta alebo akýkoľvek dospelý člen skupiny – nenechal malé dieťa spať osamote. Ak bolo dieťa nedopatrením v noci príliš ďaleko od dospelých, krik dieťaťa ihneď upútal pozornosť. Dnes, vo svete bez reálnych hrozieb, sa krik dieťaťa zdá byť iracionálny, takže ľudia z toho usudzujú, že to je naozaj iracionálne a že sa dieťa musí naučiť to prekonať. Alebo ak si prečítajú „expertov“, dozvedia sa, že deti len testujú ich vôľu a že sú „rozmaznané.“ A tak ľudia so svojimi deťmi bojujú, namiesto toho, aby počúvali sami seba a svojim inštinktom, ktoré im hovoria, že akékoľvek dieťa, ktoré kričí, potrebuje zdvihnúť, potrebuje byť blízko a potrebuje starostlivosť, nie byť ponechané osamote, aby to prekonalo.

  Čo s týmto evolučným nesúladom urobíme? V tomto prípade sa ponúkajú dve alternatívy. Môžeme robiť to, čo nám radia „experti“ a zapojiť sa do dlhotrvajúceho súboja s vôľou, alebo môžeme urobiť to, čo nám radia naše gény a vymyslieť nejaký relatívne pohodlný spôsob, aby naše deti mohli spať v našej blízkosti.

  Originálne znenie článku v angličtine nájdete na blogu Petera Graya

  Peter Gray (autor)

  Peter Gray je výskumným profesorom psychológie na Bostonskej univerzite. Vykonal a publikoval výskum komparatívnej, evolučnej, vývojovej a vzdelávacej psychológie; publikoval články o inovatívnych vzdelávacích metódach a alternatívnych prístupoch k vzdelávaniu, a je autorom knihy Psychológia (Worth Publishers), vysokoškolskej učebnice k úvodu do psychológie, ktorá je teraz už v 6. vydaní. Vyštudoval Columbia University a získal doktorát v biologických vedách na Rockefellerovej univerzite. Jeho súčasný výskum a písanie sa primárne zameriava na prirodzené spôsoby detského vzdelávania a na celoživotný význam hry. Jeho vlastné hry zahŕňajú nie len výskum a písanie, ale aj cyklistiku, jazdu na kajaku, lyžovanie a pestovanie zeleniny.

  Zdroj: http://www.slobodaucenia.sk/clanok/pribeh-evolucneho-nesuladu-1

   

  DETI BY MALI SPAŤ V POSTELI S RODIČMI DO PIATICH ROKOV

  Renomovaná britská expertka na duševné zdravie detí radí rodičom , aby zavrhli dlhoročnú konvenciu a dovolili deťom , aby s nimi spali v posteli až do veku piatich rokov. Podľa riaditeľky vzdelávanie Strediska mentálneho zdravia detí v Londýne Margot Sunderlandovej vďaka praxi známe ako "co - sleeping" ( spoločné spanie ) vyrastajú z takýchto detí pokojní , zdraví dospelí .

  Sunderlandová , autorka 20 kníh , začlenila svoju radu do diela The Science of Parenting ( Veda rodičovstva ). Je si zisteniami založenými na 800 štúdiách a zaradenými do novej knižky úplne istá. Tvrdí , že prax bežná v Británii aj inde - že sa deti len niekoľko týždňov staré učia spať samotné, je škodlivá, pretože akékoľvek odlúčenie od rodičov zvyšuje hladinu hormónov ako kortizol , ktorý sa v tele vytvára v reakcii na stres .

  Jej zistenia vychádzajú z vedeckých štúdií uplynulých 20 rokov, zaoberajúcich sa vývojom detského mozgu a analýzami toho, ako deti reagujú za určitých okolností . Napríklad tri roky stará neurologická štúdia ukázala , že mozog dieťaťa odlúčeného od rodičov vykazuje obdobnú aktivitu ako pri fyzickej bolesti .

  "Štúdie z celého sveta ukazujú, že spoločné spanie do veku piatich rokov dieťaťa je pre neho veľkým prínosom. Až do piatich a viac rokov môžu deti trpieť úzkosťou z odlúčenia, čo ich môže poznamenať v neskoršom živote. A takú úzkosť upokojuje spoločné spanie, " konštatuje Sunderlandová. Symptómy podľa nej môžu byť aj fyzického rázu. Cituje v tejto súvislosti jednu štúdiu, podľa ktorej zhruba 70 percent žien, ktoré v detskom veku pri plači nikto nekonejšil, trpelo v dospelosti zažívacími ťažkosťami .

  1. Prvým faktom je, že máme doma malého človiečika s veľkými potrebami – 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Dieťa nás potrebuje nie len počas bdelého stavu, ale i počas spánku.
  2. Tým, že ho prijmeme do svojej postele neznamená to, že ho rozmaznávame, či to, že dieťa s nami manipuluje. Matka a dieťa totiž zdieľajú počas spoločného spánku viac než len spoločný priestor.
  3. Dôvody prečo je spoločné spanie lepšie, od oddeleného:
  • matky spia lepšie, deti spia lepšie
  • kojenie je jednoduchšie,
  • deti rýchlejšie rastú,
  • pomáha deťom a matkám dohnať dobu, kedy spolu nie sú behom dňa,
  • posilňuje dôveru medzi rodičom a dieťaťom.

  „ Buď budete vstávať so svojimi deťmi, keď sú malinké, alebo kvôli nim budete vstávať, keď budú veľké...“

   

  Sunderlandová versus Fordová - spoločné alebo oddelené spanie

  Sunderlandová svojou knihou skrížila zbrane s rodičovskými guru ako Gina Fordová, ktorej rady čítajú tisíce rodičov. Fordová presadzuje, že by batoľatá mali mať od veľmi útleho veku svoju postieľku a mali by sa učiť spať "bez asistencie dospelých".

  Vo svojej knihe The Complete Sleep Guide for Contented Babies and Toddlers ( Kompletný sprievodca spánkom spokojných bábätiek a batoliat ) píše, že rodičia potrebujú mať čas sami pre seba. " Zdieľanie lôžka ... zo všetkého najčastejšie končí tým, že rodičia spia v oddelených miestnostiach"...

  Sunderlandová: Štúdie detí do piatich rokov ukázali, že viac ako 90 percentám z nich stúpa hladina kortizolu, pri návštevách do materskej škôlky, u 75 percent klesá pri návrate domov.

  Profesor Jaak Panksepp, neurovedec na Washingtonskej štátnej univerzite, ktorý ku knižke napísal predslov, označil argumenty Sunderlandovej za logické a konzistentné s neurovedou . " Múdra spoločnosť si ich vezme k srdcu , " povedal .

   

  U detí spiacich osamotene sa zhoršuje syndróm náhleho úmrtia

  Podľa Sunderlandovej je ukladanie osamotených detí na spánok predovšetkým západným javom, ktorý so sebou nesie zvýšené riziko syndrómu náhleho úmrtia dieťaťa ( SIDS ). Môže to byť preto, že dieťaťu chýba upokojujúci vplyv vedľa neho ležiacej matky na dýchanie a funkciu srdca .

  SIDS označuje prípad, kedy dieťa vo veku od ôsmich dní do jedného roka zomrie náhle a zdanlivo pri plnom zdraví a kedy nie je dostatočne vysvetlená príčina smrti ani po podrobnom pitevnom vyšetrení. Smrť nastáva v spánku, dieťa náhle prestáva dýchať.

  " V Británii zomrie vinou SIDS ročne 500 detí , " napísala Sunderlandová . " V Číne , kde je ( spoločné spanie ) samozrejmosťou , sú prípady SIDS natoľko vzácne , že nemajú ani názov . "

  Mnoho odborníkov verí, že SIDS je spôsobený neschopnosťou dieťaťa prebudiť sa z hlbokého spánku, keď sa mu zastaví dych.

   

  Zdroj: http://www.novinky.cz/zena/deti/85980-deti-by-mely-spat-v-posteli-s-rodici-do-peti-let.html

   

  Zaujímavé odkazy: (video) http://www.youtube.com/watch?v=MLErNXIYjMg

   

  Ako vybrať dobrý matrac pre náš malý poklad?

   www.prevencribdeath.com

   

  Niekoľko tipov na detské čítanie pred spaním

  http://www.gorila.sk/product/94139

  http://www.gorila.sk/product/358279

   

  Bude chvíľka odpočinku

  pre kolečká, pre mašinku.

  Že si šťastne dorazila,

  Ty mašinka veselá.

  Čo si budeš priať?

  Kolečká dám spať J

   

  AROMATERAPIA S MEDOM

  Vedeli ste , že med je liečivý nielen zvnútra , ale aj zvonku ? Je aktívny bázou , ktorá sa využíva v aromaterapii tiež preto , že vie veľmi dobre rozpúšťať éterické oleje . A tak , keď vám nejaký sladký mls ostane , môžete si ho dať na popáleninu , boľavé koleno alebo si z neho vyrobiť regeneračnú pleťovú masku . Med sám o sebe sa v prírodnej medicíne používa od nepamäti . Hojí rany , pridáva sa do kúpeľov a dnes sa hojne používa aj v kozmetickej a masážne praxi . Má rad užitočných vlastností . Pretože má mierne kyslé pH , zabraňuje rastu patogénov , ale zároveň podporuje obnovu stavebných buniek . Je preto skvelým prostriedkom na regeneráciu tkaniva pri poraneniach pokožky , odstraňuje infekcii , zmierňuje zápaly , bolesť , opuchy a potláča zápach . Pri hojení rán zakrývame medom poškodenú pokožku , čím ju udržiavame vlhkú a podporujeme jej prirodzené ozdravné procesy . Med pritom vylučuje malé množstvo peroxidu vodíka , tým nadvihuje tkanivo a pod ňou tak môže vznikať nová . Navyše pomáha odlupovanie odumretej kože . Nielenže med podporuje granuláciu a obnovu epitelu , ale hojí s minimom zjazvenie , čo je veľmi užitočné napríklad u popálenín . Pre domáce použitie je dostačujúca med z miestneho zdroja , avšak v nemocničnom režime je potrebné používať med sterilné .

  Pridaním éterických olejov sa dobré vlastnosti medu násobí . Podľa druhu éterických olejov sa stáva viac hojivý , antimikrobiálne , analgetický alebo regeneračné . Med je tiež vhodným nosičom pre éterické oleje do kúpeľa , kedy pridáme 8-10 kvapiek oleja do lyžice medu a dobre zamiešame pred rozpustením v kúpeli . Vytvoríme tak príjemnú medovú kúpeľ , ktorá zlepšuje stav pokožky a dodáva jej výživu . Masáže medom sú jednou z tradičných metód ľudového liečiteľstva a dnes sú veľmi populárne . Pri masáži dochádza k výraznému prekrveniu pokožky ak jej detoxikáciu . V oblasti veľkých kĺbov dochádza k uvoľneniu usadených solí , zmiernenie opuchov a bolestí . Počas kozmetického ošetrenia sa detoxikačných účinkov masáže medom využíva pri čistiacich procedúrach a med sa uplatňuje aj v podobe čistiace pleťové masky . Nutné dodať , že jeho využitie nie je vhodné pre diabetikov .

  Zdroj: http://nobilis.cz/cz/info/4902-aroma-blog/3635-aromaterapie-s-medem.html

   

  Pár faktov o spánku malých detí

  NREM spánok – kľudný hlboký spánok

  REM spánok, fáza snívania

  -         dieťa je úplne nehybné, ale zachováva si svalové napätie (napr. ručičky v päsť)

  -         dýchanie je pravidelné, tvár uvoľnená – bez mimiky, občas náznaky satia

  -         hrá podstatnú rolu pri raste dieťaťa, pretože predovšetkým behom tejto fáze, sa produkuje rastový hormón:

  (Táto látka umožňuje správny telesný vývoj, spevnenie kostry, pomáha udržať svalový tonus.)

  (Napomáha pri výrobe proteínov, nepostrádatelných pre delenie buniek a ich obnovu.)

  (Podporuje obnovu tkanív – bolo dokázané, že rany sa hoja v tejto fáze spánku.)

  -         tento spánok prispieva k zlepšeniu obranyschopnosti imunitného systému

  -         dýchanie je nepravidelné

  -         svaly sú úplne uvoľnené

  -         na očných viečkach môžeme pozorovať rýchle očné pohyby

  -         na tvári sa objavuje mimika (úsmev, výrazy smútku...)

  -         behom tohto spánku, môžete mať niekedy dojem, že vaše dieťatko sa prebúdza – prevaľuje sa fňuká...V skutočnosti však spí. Nemali by sme do tejto fázy zasahovať, brať svoje dieťa do náruče, pretože by sme mu mohli narušiť spánkový rytmus.

  -         Počas tohto spánku sme akoby paralizovaní, no súčasne sa aktivizujú neuróny a spotrebováva sa takmer také isté množstvo kyslíku a glukózy, ako počas bdenia. Prietok krvi v mozgu je dokonca vyšší, než v bdelom stave.

  -         Vedci dokázali, že u všetkých cicavcov, ktorí sa rodia s nevyvinutou NS (ako napr. človek), prevažuje výskyt REM spánku v prvých mesiacoch života. Tento spánok sa postupne znižuje, ako mozog dospieva. Oproti tomu cicavce, ktoré sa rodia s vyvinutou NS (ako napr. morča), majú malý podiel REM spánku. Tiež bolo zistené, že REM spánok sa u kojencov (do 6-9mes.) vyskytuje skôr než NREM spánok. Vedci zistili, že REM spánok má centrum v zadnej časti mozgu, a práve v tejto oblasti vznikajú v prvých týždňoch po narodení prvé nervové spoje. 

  -         Z vyššie uvedeného teda vyplýva, že REM spánok je potrebný pre vznik a vývoj NS. Tento proces začína už od vzniku života plodu.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  1. Dieťa nespí iba preto, aby si odpočinulo. Behom spánku sa aktivuje NS, pamäť pracuje na plný výkon a dieťa rastie. Žiadna živá bytosť by bez spánku neprežila, bez spánku by sme zomreli ešte rýchlejšie než bez jedla.
  2. Keď dieťa spí, striedajú sa u neho rovnako ako u dospelého človeka fáza kľudného hlbokého spánku (NREM spánok) a fáza spánku nepokojného - ľahkého (REM spánok, fáza snívania). Zatiaľ čo dospelý jedinec absolvuje najprv NREM spánkovú fázu a až potom prejde do fáze REM, malé deti to majú naopak. Pomaly v priebehu ďalších mesiacov, si dieťa osvojí rovnaký spôsob, ako dospelí. Keď dieťa prestupuje z hlbokého spánku do ľahkého, vstupuje do zraniteľného obdobia nočného budenia.
  3. Malé deti strávia vo fáze ľahkého spánku oveľa viac času než dospelí. Niektorí sa domnievajú, že je to preto, že fáza hlbokého spánku nie je pre malé deti dostatočne bezpečná, čo je jeden z ďalších dôvodov, prečo nechcú spať naše deti samé.
  4. Vedci tvrdia, že spánok zaberá viac než jednu tretinu života.
  5. V spánku sa všetko zásadné odohráva do 2 rokov života dieťaťa. Behom tohto obdobia spánok „vyzrieva“ a získava všetky vlastnosti spánku dospelých.
  6. Potreba spánku je pravdepodobne vrodená, z veľkej časti je daná dedične. Dôležitú rolu hrá tiež prostredie a zvyky rodiny. Deti, ktoré ponocujú, majú obvykle takých aj rodičov. Spánok každého dieťaťa súvisí s vrodeným temperamentom.
  7. Spať sa nám začne chcieť vtedy, keď klesne telesná teplota. Najnižšia telesná teplota, ktorá doprevádza otupenie bdelosti, sa neobjavuje u všetkých ľudí v rovnakú dobu. Každý jedinec má vlastnú reguláciu teploty a vlastný biorytmus.
  8. Denné svetlo blokuje vylučovanie hormónu, ktorý má pre spánok kľúčový význam, melatonin – akési prírodné uspávadlo. Tma v noci vyšle signál šišinke, ktorá sa nachádza v centre mozgu, aby túto jedinečnú látku začala produkovať.  (Preto platí pravidlo, že čím sú noci dlhšie a dni kratšie, tým dlhšie spíme.)
  9. Podľa astrológov sú deti aktívnejšie v noci, keď je mesiac v splne. Vysvetľujú to tým, že dieťa bolo v jeho vplyve po celých 9.mesiacov tehotenstva, ktoré strávilo v plodovej vode (mesiac ovplyvňuje tekuté živly).
  10. Podľa Freuda slúži sen ako bezpečnostný ventil, ktorý nám umožňuje uniknúť z reality a zbaviť sa najrôznejších tlakov.

   

  Obdobie po 6.mesiaci veku dieťaťa

  -         Spánok medzi 6. – 9. mesiacom života už nezačína snovou fázou REM, ale fázou NREM, tak ako u dospelých.

  -         Večerná podráždenosť poukazuje veľmi často na nedostatok spánku.

  -         Celková doba spánku sa u dieťaťa znižuje spolu s tým, ako rastie. Priemer je:

  1.mesačné dieťa – 15,30 hodín spánku

  3.mesačné dieťa – 15 hodín spánku

  6.mesačné dieťa – 14,15 hodín spánku

  1.ročné dieťa – 13,45 hodín spánku

  1,5.ročné dieťa – 13,30 hodín spánku

  3.ročné dieťa – 12 hodín spánku

  ...pričom odchýlky môžu byť zhruba 1.hodinové.

  -         Okolo veku 6.mesiacov sa dieťa s denným spánkom stretne už len 3x denne – v skorom dopoludní, po obede a nakoniec medzi 5 – 6 hodinou večer

  -         Medzi 11 - 12.mesiacmi zmizne najskôr večerná siesta. Potom sa ustáli už len poobedný spánok. To trvá až do 4 – 5.rokov, u spavejších detí až do 6.rokov.

  -         Najmenej do 5.rokov sa dieťaťu nesnívajú sny ako dospelým...

  -         Malé dieťatko totiž nie je schopné myslieť v symboloch.  Dieťa si neuvedomuje, že si môže v mysli pomocou slov a predstáv vyvolávať predmety, ktoré vníma v skutočnosti. Nedokáže si vybaviť napríklad predstavy spojené s maminkou, tým duplom nie nejaký zložitý scenár.

  -         Okolo 1.roku už rozumie tomu, že napríklad medzi fľašou na pitie a jej obrázkom existuje nejaký vzťah. Osvojovanie si reči, ktoré začína okolo 18.mesiaca snovú schopnosť vylepšuje. (Musím však podotknúť, že deti sú schopné komunikovať i prostredníctvom znakov, takže si dovolím tvrdiť, že je možné, že tieto súvislosti si dávajú dokopy oveľa skôr, ako píše autorka knihy Spánok malých detí.)

  -         Od 18.mesiacov až 2.rokov dieťa môže rozprávať o prvých snoch. Ich sny sa však ešte veľmi líšia od snov dospelého človeka. Zaujímavé je, že dieťa sa aktívne do sna nezapája, len akoby si prezeralo obrázky diapozitívu. Vystupuje len ako nezúčastnený divák, málokedy sa na rozdiel od dospelých, do príbehu sna zamieša.

  Kľúč ku kvalitnému spánku

  -         Spoločné spanie v rodinnej posteli (Dieťa potrebuje cítiť matku, jej vôňu, tlkot srdca, jej teplo, vnímať jej dych. Okrem iného dlhú dobu dieťa nie je schopné samo sa vyrovnať napr. s „ugrckávaním“, či zapchatým noštekom...)

  V prípade, že sa Vám spoločné spanie v jednej posteli nepozdáva, postieľku dieťatka si pritlačte tesne k svojej posteli, aby Vás mohlo cítiť... Keď sa Vaše dieťatko vmačkne do rohu postieľky, nepodliehajte pokušeniu dieťa vyrovnať pekne do stredu. Dieťa sa potrebuje oprieť, vyhľadáva znovu pocit, ktorý malo v maternici, keď si opieralo hlavičku o matkinu panvu.

  -         Je dobré počas denného spánku dieťatka zachovávať takú hladinu hluku, na akú bolo počas tehotenstva zvyknuté.

  -         Hluk, ktorému je dieťa vystavené v dobe pred večerným zaspávaním, predurčuje kvalitu jeho spánku. Robte teda všetko preto, aby bol večer kľudný.

  -         Strach z tmy nie je len detský rozmar. Keď sa u dieťaťa objaví, zaslúži si našu pozornosť. No neodporúča sa zapínať na noc detskú lampičku, pretože je narušené vyplavovanie spánkového hormońu – melatonínu.

  -         Nehrozte dieťaťu, keď sa nespráva podľa vašich predstáv, že pôjde spať, ani ho nenúťte násilím do postieľky, spánok je predsa radosť a nie trest.

  -         Dieťa pre svoj vývoj potrebuje isté hranice. Je na nás, aby sme našli vhodný prostriedok k tomu, aby sme dieťa utíšili a pomohli mu zaspať. Dieťa to totiž samo nedokáže. (V prípade, že jedná o dieťa do 3 - 4.rokov, istú podporu má u mňa šatka na nosenie detí. Deti, čo sú nosené od malička v týchto šatkách, zaspávajú oveľa rýchlejšie, ako deti, čo boli o túto skúsenosť ukrátené. Je to z dôvodu, že šatka ideálne stimuluje u dieťaťa podobné pocity, ktoré malo u matky v brušku...Celý životný príbeh dieťaťa sa dá zhrnúť tak, že sa dieťa potrebuje cítiť rovnako, ako sa cítilo pred svojím narodením u maminky.)

  -         Rituály pred spaním pomáhajú dieťatku zaspávať pokojne.

  Kolísanie, uspávanky či nežné matkyne dotyky - baby masáže sú tie najúčinnejšie uspávacie obrady, ktoré môžeme našim deťom poskytnúť.

  Žiadne CD nemôže nahradiť mamin láskyplný tón hlasu. Prvá vec, ktorú začne novorodenec u matky rozoznávať je tón hlasu. Rozozná ho skôr, než jej tvár. Nie je potrebné poznať celý repertoár uspávaniek. Stačí jedna, či dve k tomu, aby Vaše dieťatko pokojne zaspalo.

  Niektorí odborníci hovoria, že čítanie rozprávok pred spaním prichádza na radu až po druhom roku života. Každé dieťa má svoju obľúbenú knižku. Keď si z nej každý večer prečítate nejaký úryvok, vytvoríte tak ďalší rituál, ktorý pomôže Vášmu dieťatku pokojne zaspať. Malé deti majú radi, keď im čítame tie isté rozprávky, či veršíky. Dôležité je navodiť pokojnú atmosféru, vyvarujme sa teda prudkým gestám, či zvýšenému hlasu.

  Hudba, či pesnička z CD je tiež dobrý rituál.

  Obľúbená hračka sa v živote dieťaťa objavuje obvykle okolo 8. – 9.mesiaca, teda vtedy, keď začne dieťa prežívať úzkosť z odlúčenia od matky (Vo výchove kontaktných rodičov sa však stýmto javom pravdepodobne nestretnete).

  Satie poskytuje dieťaťu v prvých mesiacoch života základný pocit bezpečia.  Dudlík je opäť náhražka matkinho prsníka, takže u plne kojených detí na požiadanie je vyžadovaný a ponúkaný všeobecne zriedkavo, ojedinele.

  -         Nehrozte dieťaťu, keď sa nespráva podľa vašich predstáv, že pôjde spať, ani ho nenútte nasilím do postieľky, spánok je predsa radosť a nie trest.

   

  Čo spôsobuje budenie sa dieťaťa počas spánku, či odmietanie spánku?

  -         Je normálne, že sa dieťa v noci budí. Prebúdzania sú spôsobené fyziologickými pochodmi a ich vplyvom  sa budí každé dieťa medzi dvoma spánkovými cyklami. K tomu, aby opäť kľudne zaspalo, potrebuje také isté podmienky, ako malo večer.

  Pomôcky k lepšiemu spánku: masáž celého tela napríklad silicou z Klementínky, Levandule, Mandarínky, či Monardy v jojobovom základe

  -         Niektorí odborníci tvrdia, že ak dieťa nechce spať vtedy, keď my si predstavujeme, že by malo, treba ho „vycvičiť“. Jeden americký odborník na spánok detí odporučuje rodičom techniku „postupného učenia“. „Po večernom uspávacom rituály, nechajte dieťa samé v izbe, aj keď plače. Po 5.minútak sa vráťte do izby, povedzte dieťaťu, že je nutné aby spalo a znovu odíďte. Nedotýkajte sa ho, nehľaďte ho a nedávajte mu napiť. Pokiaľ bude i naďalej plakať, počkajete 10 minút a potom zopakujte opäť návštevu v izbe. Uistite dieťa o svojej blízkosti a znovu odíďte. Potom sa znovu vráťte až za 20.minút. Pokiaľ by dieťa plakalo, opakujte jednotlivé návštevy v časovom úseku 20.minút.“ Tak takáto metóda nemá nič spoločné s vnímavým, chápajúcim a kontaktným rodičovstvom. Prosím neskúšajte to, v rodičovstve nejde o to dieťa zlomiť a ukázať mu, že kto je tu pánom...Prvý článok, ktorý som vložila do tejto témy, celkom jasne poukazuje na to, ako to má byť a čo vlastne dieťa od nás očakáva. Verte svojim prirodzeným inštinktom J

  -         Autorka knihy, z ktorej čerpám informácie tvrdí, že ak sa dieťa budí v druhej polovici noci, môže za to pravdepodobne prirodzené prebúdzanie medzi spánkovými cyklami. Ak dieťa plače v prvej časti noci a je pri tom hore behom dlhých časových úsekov, býva to príznakom choroby, pretože dieťa by sa behom hlbokého NREM spánku nemalo normálne budiť. Dôvodom bude v tomto prípade bolesť.

  -         Dieťa, ktoré nechce spať, sa vám snaží neobratne povedať, že ho niečo trápi. Pokiaľ mu nedáte priestor a uspíte ho vo chvíli, keď na to nie je pripravené, môže mať neskôr problémy pri komunikácií s rodičmi a dospelými...

  -         Ako náhle je dieťa schopné dorozumievať sa so svojim okolím, aj keď len pomocou gest a citoslovcií (asi okolo 1.roku), dá sa podľa niektorých prejavov usúdiť, že už jeho nočné spanie narúšajú ťaživé sny. A u malého dieťaťa, ktoré nerozlišuje medzi strašidelnými príbehmi, ktoré ho prepadajú a realitou, vyvoláva nočná mora veľký strach.

  Niekedy sa stáva, že sa dieťa rozkričí uprostred noci a nereaguje na akékoľvek pokusy rodičov ho ukľudniť. I keď s vami komunikuje a hýbe sa, v skutočnosti spí a nikoho nevníma. Srdce mu splašene bije, oči má vypleštené, potí sa...Je jednoduché odlíšiť nočnú moru od nočného desu, pretože pri ňom nedokáže dieťa nič upokojiť. Naviac sa objavuje v prvej časti noci, v NREM spánku, zatiaľ čo zlé sny sa dieťaťu snívajú behom REM spánku , vždy neskoro v noci.  Dieťa nakoniec zaspí a ráno sa zobudí s tým, že si nič nepamätá. Väčšinou sa objavuje už v 9.mesiacoch dieťaťa a následne sa môže zjaviť kedykoľvek.

  -         Kvalitu a priebeh spánku môže ovplyvniť i strava dieťaťa, vylučovanie, očkovanie...

  -         Spánok môže ovplyvniť i kvalita matracu. Väčšina matracov, ktoré sa dnes dajú dostať, sú vyrobené z formaldehydu, chemických spomaľovačov ohňa, plastov a chemikálií vyrobených z ropy. Niektoré z nich vylučujú toxické plyny, ktoré pôsobia na nervovú sústavu. Viac info na www.prevencribdeath.com

  -         Príčinou zhoršenia spánku môže byť i prerezávanie zúbkov. Nasledujúci kalendár rastu zúbkov Vám pomôže predvídať budúce ťažké noci.

  6.mesiac veku dieťaťa: dva predné dolné rezáky, potom nasledujú dva predné horné rezáky a dolné dvojky rezáky

  10.mesiac veku dieťaťa: horné dvojky rezáky

  10.-12.mesiac veku dieťaťa: prvé stoličky

  16.-18.mesiac – očné zuby

  20.-30.mesiac – druhé stoličky

  Pomôcky k zmierneniu: masáže ďasien prstom, či detskou gumovou zubnou kefkou, esenciálny olej Harmanček rímsky, levanduľa v základe mandľového či iného za studena lisovaného oleja – potieranie okolia úst, prípadne celej tváre, jantárový náhrdelník, hryzátko z koreňa fialky. chamomilla 15 CH a Mercurius solubilis 9CH - po 10 guliciek rozpustit v cca 30-40 ml vody a rozdelit tuto davku na cely den. :o). Cham.je na upokojenie a merc.na zapal dasienok. u nas som rozpustila 1 gulku chamomila v striekacke a sup do pusy.. homeopatika nechytat do ruk - je nanesene len na povrchu tej gulky , gulka je cukor... a 10 min pred a po nic ine nedavat (mlieko predpokladam papate :)) nam radili dat tie zuvacie hracky do chladnicky, ze to schladi dasna nobilis tilia ma prirodny pripravok http://www.bioshop.sk/obchod/detska-lekarnicka/jakoubek-nobilis-tilia/

  http://www.magister.sk/produkt/detail/produkty-od-a-po-z/chamomilla-roztok-25ml/

  -         Ekzém odolávajúci všetkým prírodným i neprírodným liekom dokáže urobiť dieťaťu z nocinočnú moru. Keď si chce uľaviť škriabe sa, niekedy až do krvi. Nie je to problém, ktorý by sa dal ľahko vyriešiť.

  Pomôcky k zmierneniu: oleje – konopný, argánový, avokádový, mandľový, borákový, bambucké maslo, tinktúra z bazy čiernej...

  -         Koliky sú ďalším nepriateľom malých detí. Obvykle býva bruško napäté a nafúknuté, dieťa má vetry, veľmi nepravideľnú stolicu, ktorá je niekedy príliš tuhá, niekedy príliš riedka. Máva pocity nútenia na stolicu, zčervená v tvári a snaží sa zo všetkých síl tlačiť, ale bez úspechu. Črevá kojenca zle znášajú cukor obsiahnutý v materskom či kravskom mlieku a spôsobujú kvasenie a plynnatosť. To však časom ustúpi. V Afrike pomáha deťom ulaviť od bruška to, že matky ich nosia na chrbte.  

  Pomôcky k zmierneniu: masáž bruška – vhodná je feniklová silica v olivovom základe, zahrievanie bruška horúcimi dlaňami, alebo teplým vankúšikom, či zohriatou plienkou, nosenie v šatke, hopsanie na fitlopte...

  -         Reflux, strašiak tých najmenších. Stáva sa, že si obsah žalúdku spletie cestu, a vracia sa zo žalúdku do pažeráka. Takýto vzostup kyslých žalúdočných štiav je veľmi bolestivý. Dochádza k nemu najčastejšie vtedy, keď dieťa spí vo vodorovnej polohe.

  Pomôcky k zmierneniu: Dobré je nosiť dieťatko v šatke alebo ergonomickom nosiči vo zvislej polohe., prípadne mu umožniť i takto zotrvať v spánku.

  -         Chrápanie považujeme za výsadu staršej generácie. To je omyl, i malé deti môžu chrápať. Príčinou môže byť nádcha alebo obštrukčná apnoe (krátkodobá dočasná  zástava dýchania, spôsobená cudzorodým telesom). Prejavuje sa tak, že chrápanie je občas prerušené chrčaním v hrtane, dieťa je bledé a nadmerne sa potí, a následne sa opäť dostavuje chrápanie. Vo väčšine prípadov toto ochorenie spôsobujú zväčšené mandle, po ktorých odstránení sa vráti všetko do poriadku (Ja mám však osobnú skúsenosť, že mandle opäť dorastajú...).

  Pomôcky k zmierneniu: V prípade, že chrápanie spôsobuje nádcha, je dobré soplík odsať odsávačkou.

  -         Bronchitída a astma. Záchvaty suchého kašľa, ktorý spôsobuje naše znečistené ovzdušie.

  Pomôcky k zmierneniu: Je nutné vyhľadať lekára. Niekedy pomôže, keď dieťa spí v sede.

   

  Chemická podpora spánku - niečo o sirupoch a liekoch na spanie

  Mnohí rodičia po prebdených nociach siahajú po uspávacích prostriedkoch pre deti. Spánok navodený hypnotikami však nie je kvalitný a nie je prirodzený. Klesá podiel hlbokého NREM spánku, čím sa blokujú nervové spoje, ktoré sa počas tohto spánku normálne vytvárajú a taktiež sa znižuje vylučovanie rastového hormónu, ktorým sa tento spánok vyznačuje. Hypnotiká  teda nemajú čo pohľadávať v detskom mozgu, ktorý sa ešte len vyvíja. Okrem iného ovplyvňujú CNS, srdečný rytmus, dýchanie a reguláciu telesnej teploty. Od dopovania malých detí liekmi na spanie k toxikománií dospievajúcich je iba malý krôčik...

  Alternatívna a prírodná podpora spánku – masáže, fytoterapia, bylinky, chiropraxia

  -         Nie je nutné poznať špeciálne masážne techniky, stačí sa nechať viesť vlastnými pocitmi nehy. Hladkanie môžeme obohatiť o mandľový olej s výťažkom harmančeku, či mäty piepornej, ktoré sú pre deti obzvlášť vhodné. (Viac info o baby masážach nájdete v interných skriptách LONO, ktoré môžete za príspevok dostať od lektorky.)

  -         Niekedy sa stáva, že v lebke novorodenca sa pri pôrode posunie kosť a nevráti sa na správne miesto. Potom tlačí na nerv a vyvoláva u dieťatka bolesť. To môže napraviť dobrý chiropraktik. To, že sa lebečné kosti dieťatka pri pôrode posúvajú je správne, matka by bez takejto pomoci nebola schopná porodiť dieťa, nakoľko po evolúcií sa ženská panva zúžila. Preto majú novorodenci na hlavičke fontanelky, ktoré pôrod žene značne uľahčujú.

  -         Detské bylinné čaje sa predávajú vo všetkých lekárňach a vo väčších obchodoch v oddelení detskej výživy. Najčastejšie obsahujú časti pomarančovníku, lipy, majoránky, komonice lekárskej, lipkavca marinkového, kozlíku, hlohu, jablčníku, anýzu, kmínu...Najlepšie je používať sypané čaje (vo vreckách sa nachádzajú látky nášmu telu nie príliš prospešné, najistejšie je si bylinky pestovať a sušiť doma). Existujú i homeopatiká, ktoré však u dieťaťa môžu spôsobiť rovnakú závislosť ako iné pilulky. Aj keby dostávalo len placebo, dieťa si podávanie „lieku“ zafixuje ako rituál pred spaním, bez ktorého nebude schopné zaspať...

  Niekedy je na mieste odloviť odborníka. Je pravdepodobné, že problémy so spánkom ktoré má dieťa, sú len odrazom úzkosti samotných rodičov.

  Spánok a jeho rozmary

  -         Dieťa si niekedy vytvorí samo taký spánkový rituál, aby zaspalo, že sa pohupuje a rôzne so sebou natriasa a „mixluje“ zo strany na stranu. (Keby išlo o pohupovanie   i za bdelého stavu, môže to byť prejavom autizmus.)

  Malé dieťa, ktoré má radosť zo života, už pochopilo, že tanec a rytmický pohyb sú zdrojom potešenia. Poskytujú mu dokonalé uvoľnenie. Takéto rytmické pohyby pred spaním a v priebehu spánku sú bežné u detí, ktoré sú nekľudnejšie a úzkostnejšie, a pomáhajú dieťaťu zbaviť sa psychického stresu a ukľudniť sa.

  Tip: Aby ste vyhoveli potrebám dieťaťa, umožnite mu behom dňa robiť niektoré rytmické činnosti – tanec, bubnovanie, počúvanie hudby, tlieskanie rukami, húpanie na húpacom koni... Pred spaním môžeme dieťaťu pustiť nejaký rytmický zvuk, napr. metronóm.

  -         Škrípanie zubami, iným slovom bruxismus opäť môže odrážať nejaký stres dieťaťa. Príčinou však môže byť i to, že dieťaťu zle dosadajú na seba niektoré zuby. Tiež to môže byť spôsobené tým, že u niektorých detí sa objavuje inštinkt zvierat – brúsiť si zuby.

  -         Rozprávanie zo sna môže byť prejavom toho, že dieťa sa v reálnom živote necíti byť dostatočne slobodné a otvorené. Tak si to ventiluje počas spánku.

  -         Môže sa stať že dieťa zo spánku náhle so sebou šklbne. Nemusí to byť, ale hneď prejav epilepsie. Najčastejšie sú tieto pohyby vyvolávané svalovými kontrakciami.

  -         Syndróm „dudka“. Niektoré deti prespia valnú časť  dňa a v noci spia ako zabité. Môže sa zdať, že to je ideálne dieťa. No opak je pravdou, môže to byť preto, že dieťa si vybralo ten najspoľahlivejší únik na svete.

   

  Použitá literatúra:

  Isabelle Gravillon – Spánek malých detí

   

  Ostatné nájdete na http://www.cpppapma.sk/spanok.html

   

   

   

   


  Dajte o nás vedieť na sociálnych sieťach. Ďakujeme!