Lono, o naturálnom prístupe k naším deťom

 • O nás
 • Aktuality
 • Eko škôlka Lieska
 • Články
 • Galéria
 • Kontakt
 • Podpora

 • Masáže detí

   VÝZNAM BABY MASÁŽE A JEJ PRIAZNIVÉ ÚČINKY:

  Umenie masírovať bábätká pretrváva v mnohých krajinách sveta už stáročia. Dotyky nás sprevádzajú od počatia, cez narodenie, počas celého života a sú pre nás veľmi dôležité. Každé bábätko je prirodzene masírované už v matkinom brušku pôsobením plodovej vody, vnútorných orgánov, pôsobením pohybov chôdze... Ak príde bábätko na svet, masážou mu pripomenieme toto nádherné obdobie. Základom masáže je dotyk. Metóda BABY masáže – masáže detí a kojencov je natoľko univerzálna, že ju môžeme používať ako u zdravých, tak pri handicapovaných deťoch, bábätkách i starších deťoch, dokonca aj u dospelých. Hladením dlaňami po holom telíčku sme s bábätkom vo vzájomnom prepojení. Je to veľmi intímna chvíľka, ktorá patrí len nám a nášmu dieťatku.

  Dotyk vytvára podstatne dôležitý  základ pre dôveru, sebavedomie a schopnosť cítiť sa dobre v sebe samom a vo svete. Koža je jedným z primárnych orgánov dieťaťa , preto je potreba kontaktu u malých detí vyvinutá rovnako silno, ako potreba jesť a piť. Zatiaľ čo pre matku znamená blízky fyzický kontakt so svojim dieťatkom túžbu, pre dieťa je tento materský dotyk potrebou. U novorodencov je hmat jedným z najvyvinutejších zmyslov, a teda aj veľmi dôležitou formou komunikácie. Pomocou dotyku zažíva dieťa seba a svoj svet. Dotyk je našou prvou rečou. Masáže dojčiat ponúkajú rodičom možnosť, aby sa naučili pomocou masáže rešpektovať potreby svojho dieťaťa. Je vedecky dokázané, že kožný kontakt medzi rodičom a dieťaťom je smerodajný pre celkový vývoj. V rade experimentov s cicavcami bolo dokázané, že zvieratá, ktoré boli okrem normálneho kŕmenia hladkané, rástli oveľa rýchlejšie a tiež sa rýchlejšie učili než cicavce, ktoré neboli hýčkané nežnými dotykmi. Hladkanie, maznanie a nežné dotyky sprostredkúvajú okrem iného i pocit istoty a bezpečia.

  Stimulácia reflexných zón ponúka skvelú možnosť, ako docieliť príjemného vplyvu na určité orgány. (Reflexné zóny sú oblasti kože, alebo svalstva, ktoré sú spojené s inými časťami tela. Masáže reflexných zón, napríklad na rukách a nohách, stimuluje u detí prúdenie životnej energie. Predmetom masáže sú určité body na rukách a nohách, ktoré reprezentujú iné oblasti tela. Masáž týchto oblasti kože, spôsobuje v oblastiach patriacich k nim určité liečebné reakcie. (Stláčanie bruška palca je prevenciou proti kašľu a bolestiam v krku, ukazováčik ovplyvňuje črevá , stisk prostredníka ovplyvňuje chrbticu, prstenník močový mechúr a šteklenie na hrane malíčka stimuluje chuť do jedla.) Na nohe je zhruba 70 000 nervových zakončení, ktoré masážou dostatočne prekrvujeme a tak stimulujeme a „liečime“ napríklad aj detské koliky, či iné neduhy. V masáži kojencov však ide predovšetkým o stimuláciu celého organizmu, než o cielenú terapiu. Pri masáži dochádza k výrazne lepšiemu prekrveniu reflexných zón a tým aj príslušných častí tela, ktoré sú s danými reflexnými zónami spojené. Masáž aktivuje metabolizmus, prekrvuje organizmus dieťatka.

   

  Príslovie:

  „Tri objatia denne sú nevyhnutné pre život, šesť dotykov potrebuješ, aby si sa cítil šťastný, dvanásť pre svoj rozvoj.“

   

   

  PRÍPRAVA NA BABY MASÁŽE A ZÁSADY:

  Dobrá príprava je základ úspechu. Je dôležitá nielen z hľadiska bezpečia, ale zároveň nám umožní si masáž doslova užiť. Vďaka kľudnému priebehu sa môžeme pri masáži venovať len dieťatku a jeho reakciám.

  1. pred umiestnením dieťatka na podložku si ujasníme:

  -         či chceme dieťatko len hladkať, alebo masírovať

  -         či chceme masírovať len niektoré časti tela, alebo celé telíčko dieťatka

  1. pripravíme si všetko tak, aby sme sa mohli masáži dieťatka venovať kľudne a plynule, a to až po jeho uloženie k spánku (bez akéhokoľvek prerušenia, či odbiehania)

   

  VOĽBA VHODNÉHO MIESTA

  Do úvahy berieme :

  -         prítok a odtok vody

  -         vhodná podlaha a plocha k ošetreniu dieťaťa

  -         teplota vhodná pre masáž novorodenca

  -         hlučnosť v miestnosti

  -         intenzitu svetla

   

  PROSTREDIE

  1. Masírujeme vždy v dobre vyvetranej a teplej miestnosti. Ideálna izbová teplota u najmenších detičiek (novorodencov) sa pohybuje okolo  26°C, u väčších detičiek (do 6 mesiacov) 24°C, neskôr 23°C.
  2. Nemasírujeme vo vlhkom prostredí.
  3. Je dôležité si pred začiatkom rituálu nachystať všetky potrebné pomôcky, aby sme potom masáž zbytočne neprerušovali odbiehaním od bábätka. Pred masážou si teda prichystáme teplomer na meranie teploty ovzdušia, hodiny, sviečky alebo iné intímne osvetlenie, mäkkú teplú podložku z prírodného materiálu na pevný základ, jednu bavlnenú plienku(na prikrytie časti tela, ktorú nemasírujeme), bavlnenú plienku na prikrytie genitálií, papierové obrúsky (ktoré použijeme v prípade rozliatia oleja), aromalampu, rozprašovač – osviežovač vzduchu s esenciálnym olejom alebo difuzér, hračky alebo cumlík (v prípade, že dieťatko sa nachádza vo fáze kedy sa učí loziť), masážnu loptičku (ježka), misku na olej, olej, esenciálny olej, tibetský zvon, rádio z relaxačnou hudbou, texty básničiek k masáži...
  4. Pri masáži stimulujeme všetky zmysly dieťatka. Atmosféra v miestnosti je pokojná, môže hrať relaxačná hudba, vzduch môžeme príjemne rozvoňať pomocou aromalampy. (V zimnom období môžeme nakvapkať na mokrý uterák silicu, alebo éterický olej a položiť ho na radiátor. Vôňa sa tak postupne rozšíri do celej miestnosti.)
  5. Hudbu nepúšťame príliš hlasno, pretože malé deti počujú oveľa lepšie ako dospelí. Tichá hudba tiež podporuje vedomé načúvanie.
  6. Misku s masážnym olejom  si pred masážou zohrejeme podľa možností (na radiátore), inak v dlaniach. Nikdy ho nelejeme priamo na kožu.
  7. Podložka na masáž by mala byť z prírodného materiálu (detská deka z prírodného vlákna).
  8. Nemali by sme masírovať tesne po kúpaní. Kúpeľ aj masáž sú pre deti veľmi náročné.

   

  TEPLOMER

  Teplomer môže byť digitálny, dôležité je, aby ukazoval presnú teplotu ovzdušia v miestnosti.

   

  HODINY

  1. Pripravíme si hodiny (budík, mobil, presýpacie hodiny...).
  2. Sledujeme ako dlho sa venujeme jednotlivým hmatom.
  3. Strážime si čas, ktorý strávi dieťa pri masáži, aby sme zbytočne nestupňovali nabaľujúcu sa únavu dieťaťa.
  4. Hodiny položíme na bezpečné a dobre viditeľné miesto, aby sme na nich pri činnosti dobre videli a nemuseli pri tom zakláňať hlavu a strácať kontakt s dieťaťom ani na sekundu.
  5. Natiahnutý budík položíme na také miesto, aby sme výrazným a zvučným zvonením zbytočne nevystresovali dieťa (alebo zvolíme zvonenie, ktoré pôsobí skôr kľudne)
  6. Budík nás neinformuje o čase, kedy je potrebné masáž ukončiť, ale o dobe, kedy už ho máme citlivo informovať o tom, že za c  hvíľu (2 – 3 min.) bude  me končiť.

   

  PLOCHA K MASÁŽI DIEŤAŤA

  1. Vhodná je horná plocha práčky, kuchynský alebo prebaľovací stôl, posteľ, podložka na zemi...
  2. Masírovať môžeme v interiéry i exteriéry, dôležité je, aby bolo miesto dostatočne pokojné.
  3. Na zvolenú plochu položíme podložku bez akýchkoľvek vyvýšenín či prešitia. Ideálny je 1 cm tenký molitan obalený umývateľným igelitom.
  4. Na ňu položíme osušku (vypratú v ekologickom pracom práčku alebo v mydlových orechoch) ako  príjemne teplý základ, na ktorom budeme dieťa masírovať, prebaľovať a obliekať.

   

  INTÍMNE OSVETLENIE

  1. V prípade, že sme sa rozhodli použiť sviečky, je potrebné ich umiestniť na bezpečné miesto, kam dieťatko nedočiahne a kde nehrozí riziko vzplanutia, či vzniku požiaru.
  2.  Môžeme použiť soľné lampy.

  Soľné lampy sú viac než iba krásnym bytovým doplnkom. Každá jedna z nich je jedinečná a predstavuje originálny kus. Soľ z Himalájí má výnimočné vlastnosti. Prírodný charakter z čistej nedotknutej prírody, bohaté zloženie na minerály a kryštálová forma Himalájskej soli ju radia medzi jedinečné a nádherné výtvory Zeme. V miestnosti dotvárajú čarokrásny tón pokojnej atmosféry a navyše uvoľnené čiastočky soli blahodárne vplývajú na správnu funkciu dýchacieho systému. Soľné lampy uvoľňujú negatívne nabité ióny, čistia ovzdušie v miestnosti od smogu, dymu, elektrosmogu, pozitívne vplývajú na správnu funkciu dýchacieho systému, navodzujú pokojný spánok. Každá soľná lampa je unikátna svojou veľkosťou, tvarom aj odtieňom.

  1. Do svietnikov nepoužívame voňavé sviečky, ktoré obsahujú chemické prísady.
  2. Alabastrové lampy. Alabaster je druh sádrovca a používa sa od staroveku ako surovina pre výrobu sôch i drobných predmetov. Presvietený vydáva príjemné zlatavé svetlo. O alabastri sa hovorí, že prináša čistotu jednania, myšlienok, veštecké sny, stabilitu, vnútorný pokoj, zkľudňuje i trávenie, podporuje intuíciu a meditáciu, je vhodný proti depresiám a na šiestou a sedmou čakru... 
  3. Aromalampy. Aromalampa by vám  mala padnúť do oka, mala by sa vám páčiť. Sú tu však ďalší praktickejšie kritéria, ktoré oddelia dobrú aromalampu od tej horšej.

  V prvom rade sa jedná o samotnú veľkosť tela aromalampy a s tým spojené odvetranie, teda veľkosť otvorov. Pokiaľ je telo aromalampy malé, teplota, ktorá ide od sviečky, sa až príliš rýchlo vyšplhá hore a vonný olej tak stratí na kvalite či sa zničí úplne. Preto by ste mali vybrať takú aromalampu, ktorá je dostatočne veľká, a v ktorej by vonný olej mohol naplno prevoňať miestnosť. Čo sa materiálu týka, určite si zaobstarajte aromalampu buď kamennú alebo keramickú, ktorá zaistí, že teplo idúce od plameňa sviečky bude rovnomerne a plynule roznášané a vonný olej tak bude využitý na sto percent. Je vhodné vyberať aromalampy, ktoré disponujú hlbokou miskou. Vyhnete sa tak častému dolievaniu oleja a predídete spáleniu oleja v miske.

   

  IZBOVÝ AROMA SPREJ A DIFUZÉR

  Osviežovač vzduchu (aroma sprej) s rozprašovačom prevonia, prečistí a zvlhčí vzduch v miestnosti. Obsahuje veľmi jemnú koncentráciu BIO éterických olejov, preto je vhodný už od narodenia na uľahčenie dýchania bábätka pri zahlienení. Podporuje kľudné dýchanie a pokojný spánok, rozpúšťa hlieny, zmierňuje zdurenie nosnej sliznice.

   

  Izbový aroma sprej obsahuje vodu, alkohol a éterické oleje. Používa sa k rýchlemu prevoňaniu, k navodeniu nálady či k jemnej dezinfekcií priestoru. 

   

   Difuzéry sú prístroje určené k rozptyľovaniu čistých, neriedených éterických olejov alebo synergických zmesí. Používame izbové difuzéry zo skla i z plastu, ktoré sú bezpečnejšie v izbách, kde sú deti. Plastový difuzér Oshadhi Coolair pracuje "za studena". Esencie nezohrieva, takže si zachovávajú svoju kvalitu i vôňu.

   

  HRAČKY A POMÔCKY K MASÁŽI

  1.  Napriek tomu, že novorodenec dáva prednosť zrakovému kontaktu s rodičmi, môžeme pripraviť hračky a pomôcky, ktoré nám miestnosť nielen spestria a zútulnia, ale postupne sa stanú tiež pre dieťa predmetom jeho záujmu.
  2. Nad miesto, kde budeme dieťatko masírovať môžeme zavesiť nafukovacie lopty – balóny, hračky alebo hrací kolotoč.
  3. Hračky a pomôcky volíme zásadne z ľahko umývateľného materiálu, do ktorého sa nedostane voda, či sliny bábätka. Pískacie pomôcky a hračky s otvorom nie sú vhodné. Voda a sliny z hračiek sa dá síce vystriekať, ale hračka sa vo vnútri nedá ani dôsledne umyť ani vysušiť. V hračkách potom zostáva vlhko a teplo, kde sa tvoria choroboplodné zárodky. Z tohto dôvodu je nutné hračky po každom použití dôkladne usušiť. Nikdy nenechávame hračky ležať vo vlhkom prostredí. Ak sa začne tvoriť šedavý mazľavý povlak, znamená to, že hračky nie sú dôsledne usušené. Tento povlak je viditeľnou vrstvou najnebezpečnejších choroboplodných zárodkov, medzi ktoré patrí aj pseudomonas aeuroginóza, ktorá môže spôsobiť ťažké zápaly pľúc, zápaly mozgových blán, a na ktoré pôsobia len tie najsilnejšie širokospektrálne antibiotiká.
  4. Hračky určené k hre sa doporučuje aspoň občas umyť ekologickým umývacím prostriedkom s dezinfekčným účinkom (napr. značkt Sonet), alebo s octom a potom ich dôkladne umyť čistou vodou.
  5.  Pred masážou môžeme použiť masážne loptičky so stimulačnými hrbolčeky, ktoré sú skvelé pri uvoľňovaní napätia svalstva, napomáhajú lepšiemu prekrveniu.

   

  TIBETSKÝ ZVON S PALIČKOU

   

  1.  Zvukovo jedinečný prastarý hudobný nástroj z Tibetu má od jemného až po silný a veľmi prenikavý zvuk, ktorý človeka upozorňuje na "tu a teraz". Zvon predstavuje ženskú energiu Jin- kruhovitá tvar zvonu / mandala /- predstavuje ženskú bohyňu - prázdnotu, múdrosť; držadlom je palica ukončená Dordžou, ktorá predstavuje mužský princíp - nezničiteľnosť. Pri hraní na zvon tak vytvárajú symboliku jednoty. Tibetský zvon ako hudobný nástroj môžete použiť na harmonizovanie energetického poľa osôb, pri meditáciách, pri duchovných praktikách a rituáloch, na čistenie priestorov od negatívnej energie, na nabíjanie priestorov pozitívnou energiou.
  2. Poličkou jemne udriete na okraj zvonu a necháte zvuk šíriť priestorom. Paličkou opisujete po zvone kruh, pričom jemne pritlačíte na okraj zvonu, podľa rýchlosti pohybu ruky a prítlaku môžete vylaďovať rôzne silné vibrácie zvuku. Zvon iba rozozniete pohybom ruky a necháte voľne vibrovať zvuk priestorom.
  3. Na zvon v prítomnosti bábätiek hráme len veľmi jemne, citlivo a potichu. Dôležité je nehrať s ním v blízkosti sluchu a nedávať ho do blízkeho kontaktu so sluchom osôb, pretože má silné zvukové vibrácie a tie by mohli príliš citlivý sluch svojou vibráciou narušiť. Pokiaľ sa používa ako doprovodný zvuk, či už pri meditáciach, alebo liečení v dostatočnej vzdialenosti od ucha, teda priestorovo, nespôsobuje jeho zvuk žiadny problém, naopak harmonizuje. Na vibračné liečenie zvukom (na ktoré sa tiež používa) a to zvukovou vibráciou v blízkosti osôb (pôsobenie na čakry), nie je pre malé deti (bábätká) vhodný, práve pre ich citlivý sluch.

   

  MISKA NA OLEJ

  1. Používame malú keramickú, sklenenú, drevenú alebo kamennú mištičku na olej.
  2. Do misky si pripravíme čistý prírodný olej, do ktorého môžeme nakvapkať pár kvapiek esenciálneho oleja.

   

   MATKA (MASÍRUJÚCI)

  1. Mamičky po pôrode si môžu pred masážou zacvičiť krátku zostavu cvikov alebo naťahovacích cvičení (napr. jogu), aby neboli stuhnuté, ale dokonale uvoľnené.
  2. Je vhodné si obliecť obtiahnuté tielko bez rukávov, aby sme sa cítili pohodlne, nebolo nám teplo a mohli bez obmedzenia pracovať s dieťaťom vo všetkých polohách
  3. Masírujeme zdravými, čistými, teplými rukami bez prstienkov.
  4. Z hygienického hľadiska je potrebné si pred zahájením masáže dôkladne umyť ruky i paže až po podpazušnú jamku (najlepšie s prírodným glycerinovým mydlom, alebo inou prírodnou kozmetikou vhodnou pre kojace matky – napr. od značky Weleda).
  5. Dlhšie vlasy je potrebné zviazať gumičkou a zopnúť sponkami , aby pri predkláňaní nepadali dieťatku na telo a tvár.
  6. Pred masážou dieťatko o všetkom informujeme, všetko komentujeme, čo s ním budeme robiť...
  7. Počas masáže sa ku dieťatku neustále prihovárame, spievame, dôležitý je očný kontakt. Matka je pre kontakt s dojčaťom vybavená nielen fyziologicky (darom materského mlieka), ale tiež farbou a tónom hlasu. Tiež je dôležité, aby sme dotyk neprerušovali, vždy sa   dieťatka dotýkame aj v medzi prestávkach, kedy sa napr. "načahujeme" za miskou s olejom. („Drž si telo...“, hovorí masérka Lenka.)
  8. Časť telíčka, ktorú dieťatku nemasírujeme – prikryjeme bavlnenou plienkou.
  9. Pri masáži sa musíme cítiť pohodlne. Pre najmenšie miminká je vhodná poloha v sede s vystretými nohami, na ktoré si dieťatko následne položíme, alebo iná kontaktná poloha. Tak zabezpečíme intenzívny telesný kontakt, teplo a optimálny pocit bezpečia.
  10. Pri väčších detičkách môžeme masírovať telo z boku, inak máme dieťatko položené pred sebou, alebo v inej kontaktnej polohe.
  11. Masírujeme vždy z čo najväčšou plochou dlane, či prstov. Dotyky príliš malej plochy sú pre dieťa často nepríjemné.
  12. Masážne hmaty prevádzame tiahlym a plynulým pohybom a to tlakom k srdcu a pohladkaním smerom od srdca.
  13. Pred masážou si „vyčistíme“ myseľ, pretože dieťatko je nám počas dotykov oddané a preto naň môžeme ľahko preniesť svoje problémy. Pasáž teda prevádzame len v pozitívnom naladení.
  14. Pri masáži sa sústredíme výlučne na dieťatko, dotyky sú nežné, láskyplné a vedomé. Vyvarujme sa mechanickým pohybom. Sme empatickí...Myšlienkami sme napojení na dieťa, celú energiu sústreďujeme do dotyku a hladkania. Príliš jemné dotyky môžu dieťatko zneistiť.
  15. Pred masírovaním si zahrejeme ruky, silným a rýchlim trením dlaní o seba. Môžeme použiť i masážneho ježka.
  16. Spočiatku by masáž nemala presiahnuť viac než 10 – 15 minút. Už 10 minút masáže kojencov, zodpovedá jednej hodine ťažkej fyzickej práce u dospelých.
  17. Pohyby masírujúceho sú vždy rytmické a plynulé.
  18. Masážne hmaty prevádzame 30 – 40 krát, ak nie je uvedené inak.
  19. Masáž vždy prevádzame podľa možností vždy v rovnakom čase. Deti potrebujú opakovanie a poriadok, ktorý im práve spev a masáž pred spaním poskytuje.
  20. Rešpektujeme individuálne potreby dieťatka.

  DIEŤA

  1. Ak dieťatko sústavne pri masáži vyjadruje nesúhlas, prejdeme na iný hmat a naopak to, čo sa mu páči, môžeme zopakovať aj viac krát.
  2. Vždy masírujeme obe končatiny (keď jednu nožičku, tak aj druhú...), je to dôležité pre správny vývoj svalového tonusu a tiež veľmi dôležité pre rovnomerné prepájanie ľavej a pravej hemisféry.
  3. Pri masáži rešpektujeme všetky potreby dieťatka. (Často vidím ako mamičky v čakárni u lekára neúnavne vnucujú dudlík svojej nespokojnej ratolesti, aj po opakovanom vypľuvaní...toto riešenie, ako utíšiť dieťa, nepovažujem za správne, aj keď som presvedčená, že matky to robia s tým najlepším úmyslom. No v prvom rade tým znemožňujú dieťaťu vyjadriť svoju nespokojnosť, čo vedie k trvalej frustrácií a následnej rezignácií malého človiečika. Takže aj pri masáži s dudlíkom zaobchádzame veľmi opatrne...) 
  4. Počas masáže vnímame náladu dieťatka a jemnocitne reagujeme na jeho komunikačné signály.
  5. Ak masírujeme dieťatko nejedlým krémom, je potrebné po ukončení masáže dôkladne poutierať ručičky a nožičky (aby dieťatko krém neolizovalo).
  6. Pri masáži chrbta nikdy nerobíme tlak na chrbticu.
  7. Počas masáže sa s dieťatkom jemne potichu rozprávame, spievame alebo komentujeme názvy jednotlivých častí tela. 

   

  MASÁŽNE OLEJE VŠEOBECNE:

  Rastlinné oleje sa získavajú zo semiačok, z orechov, z jadier kôstok a z kôstičiek. RO lisované za studena obsahujú veľké množstvo minerálov, vitamínov a rôzne druhy nenasýtených mastných kyselín. V aromaterapií sa používajú ako nosné oleje k rozpusteniu EO, sú vhodné k starostlivosti o pleť.

  -         Používame len za studena lisované panenské bio prírodné oleje.

  -         Odporúčané značky: Weleda, Alverde, Saloos, Nobilis Tilia, Primavera...

  -         Ak preferujete iné značky, vždy si skontrolujte zloženie, pretože nie každá kozmetika určená pre deti, je skutočne pre deti vhodná. (Značky Avon, Nivea, Balea a iné, vyrábajú ropné produkty.)

  Ak radšej používate telové mlieka, či iné krémy, v zložení sa vyhnite parabénom.  Parabény pri kontakte s kožou môžu spôsobiť dermatitídu. Niekedy môže trvať dlhší čas (niekoľko dní), kým sa objavia príznaky. Príznaky môžu byť začervenanie, svrbenie, opuchnutie a tvorba pľuzgierov.

   

  Výber siedmych najvhodnejších olejov na baby masáže:

  1.     Olivový olej 

  -         Je vhodný ako masážny olej pri rôznych kožných problémoch, pri bolestiach svalov, zubov, uší.

  -         Môže pomôcť spálenej pokožke po opaľovaní. 

  -         Obsahuje významné množstvo provitamínu A, vitamínov B a E, fosfor, draslík, železo a vápnik. 

  -         Výborný pre suchú, zápalovú, alergickú, podráždenú, poranenú či inak poškodenú pokožku.

  -         Odporúča sa na starostlivosť o veľmi jemnú pokožku detí a batoliat.

  -         Vhodný do vlasových zábalov a balzamov.

  (Olivový olej (aj celé olivy) pôsobia ako cholagogum – uľahčujú vylučovanie žlče. Takisto veľmi dobre účinkujú pri zápche. Znižuje hladinu „zlého" LDL cholesterolu, pôsobí preventívne proti kardiovaskulárnym ochoreniam, chráni pred ischemickou chorobou srdca, zlepšuje metabolizmus diabetikov a dobré fungovanie črevného systému, napomáha dobrému tráveniu a absorbcii vápnika, napomáha udržiavať nízky krvný tlak a pôsobí proti artritíde. Znižuje tvorbu krvných zrazením, pôsobí veľmi dobre ako prevencia proti rakovine znižovaním voľných radikálov a oxidačných zlúčenín.)

  2.    Marhuľový olej 

  -         Má vysoký obsah všetkých druhov vitamínu B, obsahuje aj vitamín A – pomáha pri liečbe zraku a vitamín E. 

  -         Olej pôsobí priaznivo na úpravu činnosti zažívacieho traktu. Priaznivo ovplyvňuje činnosť pečene. 

  -         Upravuje poruchy srdečnej činnosti.

  -         Má vynikajúce podporné účinky pri liečbe rakovinových ochorení, priaznivo ovplyvňuje vývoj nových buniek. 

  -         Vynikajúci pleťový a masážny olej, vhodný pre všetky typy pokožky.

  -         Vhodný na starostlivosť o jemnú, veľmi citlivú pleť, je tým najlepším pre detskú pokožku, výborný aj pre kojencov a batoľatá. 

  -         Ošetruje a regeneruje suchú a popraskanú kožu, blahodárne pôsobí pri ťažkostiach s akné a ekzémami, stará o kožu poškodenú nadmerným opaľovaním. Tvorí základ vysoko kvalitných masážnych zmesí.

  3.     Mandľový olej

  -         Má pozitívne účinky na pokožku. 

  -         Obsahuje množstvo vitamínov a kyselinu olejovú, ktorá patrí medzi nenasýtené mastné kyseliny a tiež alfa tokoferol, prírodný antioxidant.

  -         Pri vonkajšom použití je obzvlášť vhodný pre suchú až popraskanú, olupujúcu sa pokožku.

  -         Má ukľudňujúce a regeneračné účinky. 

  -         Patrí medzi najcennejšie rastlinné oleje. Pokožke dodáva pocit hebkosti, mierni podráždenie, chráni ju a pomáha predovšetkým suchej pokožke so sklonmi k olupovaniu, svrbeniu a popraskaniu. 

  -         Upokojuje podráždenú detskú pokožku, je vhodný pre bábätká od prvých dní po narodení. Je účinný pri ošetrovaní hrubej kože a popálenín, zlepšuje akné a ekzémy.

  -         Výborne regeneruje pokožku spálenú slnečným žiarením. Obsahuje vitamíny A, E, F, z minerálov predovšetkým draslík, vápnik, horčík atď. Mandľový olej patrí k najpoužívanejším pri aromaterapeutických masážach a je dôležitou zložkou kvalitných masážnych a telových olejov.

  (Používa sa na prípravu šalátov, dresingov a na zjemnenie hotových jedál.)

  4.    Jojobový olej

  -         Z hľadiska zloženia sa jedná o vosk (preto sa neužíva vnútorne, pretože prechádza tráviacim traktom nezmenený), bežne je však označovaný ako olej.

  -         Patrí k najcennejším prírodným olejom. Je vhodný na akýkoľvek typ pokožky.

  -         Udržiava prirodzenú vlhkosť pokožky, pravidelným používaním sa citlivá, suchá a podráždená koža stáva opäť odolnou.

  -         Obsahuje vyvážený pomer ošetrujúcich látok s hojivými schopnosťami.

  -         Pokožku ošetruje, regeneruje, vyhladzuje a pomáha v starostlivosti o aknóznu pleť.

  -         Má prirodzený ochranný UV-filter 3 až 4.

  (Pár kvapiek jojobového oleja vmasírovaných do vlhkých vlasov im dodá hebkosť, jemnosť a navráti prirodzený lesk.)

  5.    Kokosový olej

  -         Poskytuje organizmu rýchlu energiu, stimuluje imunitu. 

  -         Balzam pre všetky typy pokožky.

  -         Vhodný na pleť, telo, ruky, ošetrenie suchých vlasov.

  -         Výborný na varenie a pečenie.

  -         Má nádhernú prirodzenú vôňu.

  -         Jedná sa vlastne o tuk alebo kokosové „maslo", ktoré je v panenskom stave biele a tuhé a topí sa pri 25 °C.

  -         Aby sme mohli kokosový olej využiť na masáže, môžeme (ale nemusíme) ho zmiešať s malým množstvom panenského slnečnicového oleja v BIO kvalite.

  -         Olej inak stačí ponechať pri izbovej teplote alebo ho krátko postaviť do teplej vodnej kúpele, aby sa dostal do tekutého stavu.

  -         Kokosový olej sa osvedčil dobrou kĺzavosťou a ešte krátko zostáva na pokožke.

  -         Pleť je po jeho aplikácii hladká a jemná, pokožku zvlhčuje a vytvára na nej ochrannú vrstvu.

  -         Veľmi dobre sa mieša s éterickými olejmi, vyskúšajte najmä niektoré sladké kvetové vône pre dokonalý efekt havajskej či thajskej masáže.

  -         Doporučuje sa taktiež ako súčasť hydratačných olejov, určených na suchú pokožku a na upokojenie citlivej a jemnej pleti.

  -         Pretože sa kokosový olej dobre vstrebáva, používa sa tradične taktiež ako regeneračný prostriedok pre vysušené či odumierajúce vlasy.

  -         Nezamieňajte tento prírodný olejový tuk s rafinovaným materiálom, ktorému podstata pravého kokosového oleja chýba.

   6.    Sezamový olej 

  -         pôsobí upokojujúco na pokožku, je vhodný na masírovanie.

  -         Pozitívne ovplyvňuje trávenie, tvorbu žlče a vyprázdňovanie žlčníka.

  -         Chráni a povzbudzuje nervový systém.

  -         Zlepšuje pamäť.

  -         Pôsobí antidepresívne. 

  -         Podporuje obranyschopnosť organizmu a jeho regeneráciu.

  -         Ajurvédskou masážou, ktorá stimuluje organizmus a jeho imunitný systém, začínajú Indovia deň. Sezamový olej je vynikajúci regeneračný prostriedok. Otvára póry, čistí ich a viaže na seba toxíny a ťažké kovy, zabraňuje predčasnému starnutiu pokožky.

  -         Býva súčasťou zmesí pre starostlivosť o detskú pleť. 

  -         Je vhodný pri reumatických ťažkostiach.

  -         Podporuje prekrvenie, nemal by sa používať pri neurodermitíde a zápalových procesoch kože.

  (Má pozitívny vplyv proti kôrnateniu tepien, je vhodný na žalúdok, pečeň, slinivku. Spevňuje cievy, žily a posilňuje oči. Znižuje hodnotu cukru pri cukrovke.)

  7.    Makadámový olej

  -         Plody makadamie sú takmer guľaté orechy s veľkosťou až 3 cm. Tento jedinečný olej, získaný zo semien lisovaním za studena, je výborný najmä na masáže. 

  -         Je neoddeliteľnou súčasťou najkvalitnejších základných masážnych zmesí. V kozmetickej starostlivosti zohráva prvoradú úlohu, pretože obsahuje vitamíny A, B, E a ochranný UV-faktor 3 až 4.

  -         Makadamiový olej má skvelé regeneračné účinky, podporuje schopnosť prirodzenej hydratácie pokožky zvnútra a tak napomáha udržiavať ju pružnú, vláčnu a elastickú. Jemne a účinne sa stará o citlivú detskú pokožku.

  -         Vhodný na ošetrenie poškodených vlasov, tie sa po aplikácii stávajú opäť hebkými a poddajnými.


  Dajte o nás vedieť na sociálnych sieťach. Ďakujeme!